Dışişleri Bakanı Fidan, saldırılardan sonra İranlı mevkidaşıyla görüştü; Türkiye’nin gerilimi artıracak adımların sona ermesini istediğini söyledi

T24 Dış Haberler

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Tahran’ın İsrail’e gerçekleştirdiği saldırıdan sonra İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan’a bölgede gerilimi artıracak adımlardan kaçınma çağrısı yaptı. 

Diplomatik kaynaklara göre Fidan ve Abdullahiyan, bugün saldırının sonuçlanmasının ardından bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Kaynaklara göre Fidan, Türkiye’nin İran’ın 13 Nisan gecesi İsrail’e yönelik gerçekleştirdiği misillemenin ardından bölgede daha fazla tırmanma olmasını istemediğini; gerilimi artıracak adımların sona ermesini arzu ettiğini Abdullahiyan’a söyledi. 

Verilen bilgiye göre Abdullahiyan, İsrail’e karşı misilleme operasyonunun sona erdiğini, İran’ın saldırıya uğramadığı takdirde yeni bir harekata girişmeyeceğini söyledi. 

Abdullahiyan’ın İran’ın yeni bir saldırıya uğraması halinde bu defa daha güçlü bir karşılık vereceğini belirttiği aktarıldı.

Dışişleri Bakanlığı, henüz dünkü saldırıyla ilgili resmi bir açıklamada bulunmadı. 

İran, nisan ayında Şam’daki konsolosluklarına gerçekleştirilen saldırıya karşılık olarak cumartesi akşamı İsrail’e karşı saldırı düzenledi. Tahran, İsrail’e yüzlerce füze ve insansız hava aracı gönderirken, İsrail ABD ve Britanya gibi müttefiklerinin de desteğiyle çoğunu topraklarına ulaşmadan düşürmeyi başardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir