Kritik Liste: Türkler Bu Hafta RNDR Coin ve Bu 9’unu Araştırdı!

Son bir hafta, Türkiye’de kripto para yatırımcıları için oldukça hareketli geçti. Farklı alanlardan projeler öne çıkarken, yatırımcıların ilgi alanları da çeşitlilik gösterdi. Solana Blockchaini, NFT oyunları, merkeziyetsiz finans (DeFi) ve yatırım araçları öne çıkan trendler arasında yer aldı. Özellikle RNDR coin, Solama gibi kripto para birimleri dikkat çekti. Bu yazıda, 4-10 Mayıs tarihleri arasında Türkiye’de en çok ilgi gören kripto paraları ve öne çıkan trendleri inceleyeceğiz.

CoinGecko: RNDR coin, Apu Apustaja gibi coinler dikkat çekti

Son bir haftaya baktığımızda Türkiye’de kripto para yatırımcılarının ilgi alanları oldukça çeşitli ve dinamik bir şekilde değişti. CoinGecko’nun Kriptokoin.com ile paylaştığı verilerine göre 4-10 Mayıs tarihleri arasında SOLAMA, Apu Apustaja, OSEAN, THREE, Cirus ve Decentralized Cloud Infra gibi projeler öne çıktı. Bitcoin, Fideum, MANEKI ve Render gibi daha bilindik isimler de ilgi görenler arasında yer aldı. Genel maddeler şu şekilde:

  • SOLAMA Zirvede: Solana blockchaini tabanlı DeFi protokolü SOLAMA, son haftalarda Türkiye’de en çok konuşulan kripto para oldu. Yüksek getiri oranları ve Solana’nın popülerliği SOLAMA’yı zirveye taşıyan etkenler arasında yer alıyor.
  • Meme coinler Trendde: NFT oyun platformu Apu Apustaja, Türk oyunculara hitap etmesi ve NFT oyunlarına olan ilginin artmasıyla ilgi odağı oldu. MANEKI gibi Japon kültürüne dayalı NFT platformları da bu trendden nasibini aldı.
  • DeFi ve Merkeziyetsiz Çözümler: Merkeziyetsiz borsalar (DEX) kategorisinde OSEAN, düşük işlem ücretleri ve DeFi trendinin yükselişiyle öne çıktı. Merkeziyetsiz bulut altyapısı platformları Cirus ve Decentralized Cloud Infra da merkeziyetsizliğe olan ilginin artmasıyla dikkat çekti.
  • Yatırım Araçları: Yeni bir altcoin olan THREE, tercih edildi. Three Protocol, banka hesabı olmayan, banka hesabı olmayan, kripto para harcayanlar ve mahremiyet konusunda endişe duyan ve CBDC’lerden ve insan haklarını ihlal eden mevzuattan kaçınmak isteyenler için e-ticaret ve RWA’da kapsayıcılığı sağlamak amacıyla pazar yerlerini merkezileştirir. ZKP incelemeleri ve geçmişi ile Zincirde Sıfır Bilgi Kanıtı Takma Adlı profilleri kullanır.
  • Bitcoin ise enflasyondan korunma ve yatırım aracı olarak görülmesiyle popülerliğini korudu.
  • Fideum, Türk yatırımcıların ilgisini çekerek finans platformlarına olan ilgiyi de gözler önüne serdi. Fideum, yatırımcılara merkezi finans, merkezi olmayan finans ve neo-bankacılığa kesintisiz erişim sağlayan, hepsi bir arada finansal yönetim platformudur.
  • 3D ve görsel efektler için dağıtılmış GPU oluşturma platformu Render, sanatçılar ve projeler için ilgi çekici bir seçenek olarak öne çıktı.

Türkiye’de piyasa değişken

Sonuç olarak, Türkiye’de kripto para piyasası oldukça dinamik ve ilgi alanları sürekli değişiyor. Bu trendlerin ne kadar süreceğini kesin olarak söylemek zor olsa da, bu projelerin gelecekte de ilgi görmeye devam etme potansiyeli yüksek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir