TUS sonuçları açıklandı: Bu durumun sonuçları yıkıcı olur

Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (TUS) 1. dönem yerleştirme sonuçları sonuçlarında dermatoloji, plastik cerrahi, çocuk psikiyatrisi, nükleer tıp, sualtı hekimliği ve fizyoloji kontenjanları yüzde 100 doldu. Ancak pediatri, çocuk, göğüs ve genel cerrahi kadrolarının yarısı bile dolmadı. Ankara Tabip Odası “Bu durumun sonuçları yıkıcı olur. Bir ön önce bu sorunlara halk sağlığını önceleyen anlayışla çözüm aranmalı” uyarısında bulundu.

ATO, TUS sonuçlarına ilişkin bilgilendirme açıklaması yaptı. Yaklaşık 23 bin hekim adayının bu yıl Mart’ta TUS’a girdiği ve bu adayların da 21 bini yani yaklaşık yüzde 90’ının barajı geçtiği yarısının da bir uzmanlık alanına yerleşmeye hak kazandığı belirtildi.

.

Sonuçların geçen hafta açıklandığı anımsatılan açıklamada, “Kontenjanlar çocuk cerrahisinde yaklaşık yüzde 60; pediatride yarıdan fazla; genel cerrahide ve göğüs cerrahisinde yaklaşık yüzde 40; kalp ve damar cerrahisi, beyin ve sinir cerrahisi, kadın hastalıkları ve doğum, acil tıpta yaklaşık yüzde 25; iç hastalıklarında yaklaşık yüzde 20 boş kaldı. Buna karşılık kontenjanlar dermatoloji, plastik cerrahi, çocuk psikiyatrisi, nükleer tıp, sualtı hekimliği branşlarında tamamen; radyoloji, göz hastalıkları, kulak burun boğaz, fiziksel tıp ve rehabilitasyon branşlarında ise tama yakın doldu. Bu sonuçlar dikkatle incelenmeli ve yorumlanmalıdır” denildi.

EĞİTİM KALİTESİ

TUS’a giren hekim sayısının her yıl giderek arttığı anımsatılan açıklamada “2018’in bahar döneminde yaklaşık 13 bin hekim TUS’a girmişti. Bu sayı bugün yüzde 80 artmış durumda, bu ivmeyle devam ederse önümüzdeki birkaç yıl içinde tam iki katına çıkacak. Bu durum, son yıllarda tıp fakültelerinin sayı ve kontenjanlarının artırılmasının sonucunda ortaya çıkmıştır. Öğrenci sayısındaki artışlar, aynı zamanda üniversiteye giriş sınavlarında tıp fakültelerinin taban puanlarında ve sıralamalarında dramatik düşüşe yol açmıştır. Bu artışlarla büyük ve köklü üniversitelerdeki eğitimin kalitesi giderek bozulmaktadır. Aynı durum, tıpta uzmanlık kontenjanları için de geçerlidir. Birçok merkeze nitelikli eğitim verebilme kapasitesinin üzerinde kontenjan açılmıştır” denildi.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir