Yerli halk Maorilerin nüfusu artıyor

Yeni Zelanda’da bir dönem yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalan yerli halk Maorilerin nüfusu, 2023’teki sayıma göre 1 milyona yaklaştı.

Yeni Zelanda’nın istatistik kurumu Stats NZ, ülkede geçen yıl yapılan nüfus sayımına ilişkin verileri paylaştı.

Buna göre nüfusu 978 bin 246’ya ulaşan Maorilerin yaş ortalaması 27,2 ve ülke nüfusunun yaklaşık yüzde 20’sini oluşturuyor.

Ülkede 25 yaşın altındaki her üç kişiden birisinin kendisini Maori olarak tanımladığı belirlendi. 

42 BİNE KADAR GERİLEMİŞTİ

Bir zamanlar sayıları oldukça azalan ve yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalan Maoriler için bu nüfus sayımının sonuçları adeta bir dönüm noktası.

Nüfusu 2023’te neredeyse 1 milyona ulaşan Maorilerin sayısı, 19. yüzyılda Avrupa’dan yerleşimcilerin gelmesiyle 42 bine kadar geriledi.

Yerli halkın ortalama yaşam süresi ve doğurganlık oranı, yerleşimcilerin gelişinden sonra ortaya çıkan hastalıklar, savaşlar ve toprak kaybı nedeniyle düştü.

Kendilerini “toprağın insanları (tangata whenua)” diye nitelendiren Maoriler, Yeni Zelanda’ya 13. ila 14. yüzyılda Büyük Okyanus’taki ada öbeklerinden Polinezya’dan geldi.

Maorilerin Avrupalılar ile ilk karşılaşması, Hollandalı kaşif Abel Tasman’ın 1642’de adaya vardığı dönemde olsa bile yerlilerin Avrupa halkıyla ilişkileri, Büyük Okyanus’ta yaptığı seyirleriyle ünlü İngiliz kaşif James Cook’un 1769’da Yeni Zelanda’ya gelmesinden sonra tam olarak başladı.

Dağlık ve ormanlık alanlardan oluşan coğrafyasıyla zengin ekosisteme sahip Yeni Zelanda, çok sayıda canlı ve bitki türünü barındırıyor.

Etnik ve dil çeşitliliğinin gözlemlendiği ada ülkesinde aralarında en çok kullanılan yerel dil Te reo Maori ile İngilizcenin bulunduğu pek çok dil konuşuluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir